Відділ продажу
Відділ продажу
info@raotherm.com
Київ, Звіринецька 63, оф1
Прайс-лист

Щепа, тирса, тріска, відходи агро та деревообробки

Чи можна використовувати щепу (тріску) як паливо для побутових котлів?

До побутових котлів прийнято відносити котли потужністю 15-50 кВт. Велика частина таких побутових твердопаливних котлів працює на пеллетах, брикетах або дровах. Але в них також можна використовувати і деревну щепу (тріску), особливо якщо поруч з вашим місцем розташування є велика кількість деревних відходів.

 

Щепа – зважаючи на невисоку ціну – непогана альтернатива пеллетам і брикетам. Використання щепи та тирси в якості палива дозволяє вирішити проблему утилізації відходів деревообробки. А сучасні технології і високий рівень автоматизації котлів забезпечують якісне, екологічно чисте спалювання цих деревних відходів.


Перевезення / доставка щепи

 

Перевезення щепи на великі відстані економічно недоцільне – тріска втрачає привабливість як паливо і програє іншим видам палива, наприклад пеллетам, – за рахунок невеликої об’ємної ваги в порівнянні з деревними брикетами і в результаті через більш високі транспортні витрати. Але якщо закуповуєте поруч у місцевих виробників, які сплачують податки до місцевих бюджетів, створюють робочі місця, то підтримуємо свою регіональну економіку.

У зв’язку з цим в Німеччині, Австрії та інших європейських країнах побутові котли, так само як і в комунальних і промислових котелнях встановлюють тільки в будівлях, розташованих поблизу гарантованих джерел сировини. Існують різноманітні державні і муніципальні програми, спрямовані на субсидування підприємств, які займаються так званим ландшафтним відходом, т.з. санітарна вирубка дерев і чагарників в парках, національних заповідниках, уздовж автобанів і залізничних шляхів, очищенням завалів в лісах після ураганів. Паливна тріска, яку отримують з цієї сировини, за рахунок державних дотацій характеризується низькою ціною і тому використовується не тільки в побутових цілях, але навіть на регіональних ТЕС.


Вирощування енергетичних рослин на щепу

 


Ще один досить перспективний шлях отримання паливної щепи – це збільшення площ плантацій швидкорослих рослин, таких як міскантус, енергетична верба, тополя та ін. До 2020 року в Німеччині планується засадити цими рослинами півмільйона гектарів. Щоб зрозуміти масштаби цієї програми, порівняйте: сьогодні площа таких плантацій там всього близько 50 тис. Га. Про свою участь в програмі заявили і енергетичні концерни, наприклад RWE.


Вологість щепи

 

Один з головних параметрів щепи – вологість. Наприклад, тріску вологістю до 30% можна зберігати на складі без ризику біологічного розкладання і втрати енергетичної цінності. Оскільки вологість рубленої деревини коливається від 50 до 60%, після подрібнення сировина повинна висохнути до 30-45%, але на відміну від дров, тріска дуже швидко сохне. Для досягнення вологості 20-30% достатньо 1 місяця (при природній сушці). Важливим є те, що при зниженні вологості щепи на 10%, її теплотворність зростає на 15% і що б досягти вологості в 20-25% потрібно приблизно місяць в критому і добре провітрюваному приміщенні, а літні місяці – 2-3 тижні. Для порівняння, дубові дрова потрібно витримати 1,5-2 роки, що б досягти таку вологість.


Котли на щепі, тирсі, відходах

 

Побутові котли, що працюють на трісці, ні в чому не поступаються пелетним котлам. У Німеччині із загальної кількості встановлених побутових котлів потужністю до 50 кВт працюють на твердому біопаливі (за даними на вересень 2011 р – 227,5 тис. Од.), Поки лише 2,4% Складають котли, в яких в якості палива використовується тріска. Але це число буде рости, т. як там вартість одного кіловата теплової енергії, виробленої при використанні пелет, на 30% Нижче за вартість одного кіловата тепла, виробленого на пічному паливі та природному газі, а вартість одного кіловата, отриманого при спалюванні щепи, на 30% нижче «пеллетного».

До трісці поки не пред’являються такі жорсткі вимоги по сертифікації, як до пеллет. Тріска поставляється споживачам або насипом (в самоскиді), або упакованою в біг-беги. Вже протестовані відвантаження спеціальним автотранспортом з пневматичної вивантаженням шлангом в паливний склад (аналогічно давно діє і відпрацьованої логістики на пелетному ринку). Котли оснащені сучасною електронікою, що дозволяє управляти обладнанням на відстані через Інтернет і змінювати режим роботи залежно від параметрів зепи яка надходить в котел.

У Європі в 65% Побутових котлів, що працюють на трісці, використовується шарова топка з простими гратами, в 25% – з перештовхуючими гратами і нижньою подачею палива. В інших 10% котлів застосовуються:

– топки що перекидаються, що коливаються і з вібруючими колосниковими гратами, завдяки яким відбувається розпушення палаючого шару і за рахунок цього більш повне згоряння палива в шарі; в котлах з такими топками можна спалювати паливо з високою зольністю і низькою температурою розм’якшення золи (початку шлакоутвеорення), наприклад солому, міскантус, деревну кору, тріску з різними домішками у вигляді кори, листя і т. п .;
– вихрові шарові топки з регульованим піддувом повітря і подачею палива. Котли з такими топками вельми невибагливі до якості палива, що дозволяє їм ефективно працювати на тирсі, трав’янисто-деревних відходах і паливі вологістю до 80% без попередньої сушки.

Процес роботи котла на щепі

 

Побутовий котел з шаровою топкою, що працює на трісці, функціонує наступним чином. У камеру згоряння тріска подається шнеками з бункера і в залежності від потреби дозується контролером автоматики котла відповідно до заданого режиму роботи і температурою води в системах опалення та гарячого водопостачання. Розпал котла при запуску виконується в автоматичному режимі. Тепло, що виділяється в камері згоряння, за допомогою водяного теплообмінника нагріває теплоносій (воду).

Якщо температура води на виході з котла стала на певне число градусів нижче встановленого значення, по сигналу терморегулятора на кілька секунд включається електродвигун шнека і порція палива подається в пальниковий пристрій, в якому постійно підтримується тліючий заряд. Притяжний вентилятор подає повітря в пальник, і після згоряння порції палива температура води в котлі підвищується. Як тільки вона досягає верхньої межі, вентилятор автоматично відключається.

Нагрітий теплоносій подається в бойлер і далі в систему опалення приміщень і систему гарячого водопостачання. У літню пору в залежності від необхідності котел або повністю зупиняють, або переводять в літній режим, при якому система опалення відключається, так що котел працює лише на підігрів води для побутових і господарських цілей. На котлах встановлюється контролер автоматики, який стежить за підтриманням заданої температури всередині топки, контролює температуру води в бойлері, зупиняє котел в разі перегріву, виконує сервісні функції (контролює наявність палива в бункері), забезпечує роботу котла в різних режимах.

Таке котлової обладнання працює майже безшумно, не вимагає спеціальних умов для розміщення і може бути встановлено в підвальних приміщеннях або на першому поверсі будівлі.

Подача щепи в котли більше 20 кВт – бункер для щепи

 

Для забезпечення безперебійної роботи в котлах, де спалюються тріска і тирса, є бункер (паливний склад), додатково оснащений ворошителем з окремим приводом. Ємність накопичувача може варіюватися в залежності від необхідної тривалості безперебійної роботи котла при одному завантаженні і може становити добу і більше.

Незважаючи на сипучість, тріска, на відміну від пелет, часто «зависає» в пристрої подачі палива, і паливо перестає надходити в топку. Тому паливний бункер необхідно оснащувати ворошителем, хоча це і веде до ускладнення і подорожчання установки. Для того щоб тріска могла використовуватися в обладнанні з автоматичною подачею, вона повинна відповідати певним стандартам. Найбільше для таких котлів підходить деревна тріска розміром 5-50 мм. Паливні склади, як правило, обладнають рухомою підлогою (т. Зв. «живе дно»), а для подачі щепи з паливного складу в котел використовується шнек.

Пожежна безпека

На багатьох моделях котлів встановлюються системи пожежної безпеки для захисту від проникнення вогню по шнеку на паливну пальник котла. Ось як працює, наприклад, двоступенева система захисту: при підвищенні температури паливоподаючого кожуха до встановленої межі спеціальний термостат відключає притяжний вентилятор і подачу палива. А при досягненні критичної температури спеціальна система заливає водою подачу шнеку та пальник.

×
Any questions?