Відділ продажу
Відділ продажу
info@raotherm.com
Київ, Звіринецька 63, оф1
Прайс-лист

Вугілля

Вугілля – це горюча осадова порода рослинного походження, що складається в основному з вуглецю і ряду інших хімічних елементів. Склад вугілля залежить від віку та умов углефикации: наймолодше – буре вугілля, потім йде кам’яне вугілля, старше всіх антрацит. У міру старіння відбувалося концентрування вуглецю і зменшення вмісту летких складових, зокрема, вологи. Так, буре вугілля має вологість 30-40%, понад 50% летючих компонентів, у антрациту обидва показники становлять 5-7%. Вологість кам’яного вугілля, становить 12-16%, кількість летючих компонентів близько 40%.

Крім основних компонентів, вугілля містить різні негорючі зола-утворюючі добавки, «породу». Зола забруднює навколишнє середовище і спікається в шлак на колосниках, що ускладнює горіння вугілля. Крім того, наявність породи зменшує питому теплоту згоряння вугілля. Залежно від сорту і умов видобутку кількість мінеральних речовин різниться дуже сильно, зольність кам’яного вугілля близько 15% (10-20%).

Ще один шкідливий компонент вугілля – сірка. У процесі згоряння сірки утворюються оксиди, які в атмосфері перетворюються на сірчану кислоту.

Питома теплота згоряння

Зазначені цифри відносяться до вугільного концентрату. Реальні цифри можуть істотно відрізнятися. Так, для рядового кам’яного вугілля, яке можна купити на вугільних складах, вказується значення 5000-5500 ккал/кг.

Щільність вугілля від 1 до 1,7 (кам’яне вугілля – 1,3-1,4) г / см3 в залежності від виду і вмісту мінеральних речовин. Використовують також «насипну щільність», вона складає близько 800-1000 кг/м3.

Вид вугілля

Питома теплота згоряння вугілля

кДж/кг

ккал/кг

Буре

14 700

3 500

Кам’яне

29 300

7 000

Антрацит

31 000

7 400

 

Види і сорти вугілля

Вугілля класифікується за багатьма параметрами (географія видобутку, хімічний склад), але з «побутової» точки зору, купуючи вугілля для використання в котлах, досить розібратися в маркуванні та можливості використання.

За ступенем вуглефікації виділяють три види вугілля: буре, кам’яне та антрацит.

Використовують наступну систему позначень вугілля: Сорт = (марка) + (клас крупності, фракція).

Крім основних марок, наведених у таблиці, виділяють також проміжні марки кам’яного вугілля: ДГ (довгополум’яних-газові), ГР (газове жирне), ЯЖ (коксове жирне), ПА (полуантраціти), буре вугілля також ділиться по групах.

Бурі

Б

Кам’яні

Довгопламенні

Д

Газові

Г

Жирні

Ж

Коксові

К

Худовато-спікливі

ОС

Слабоспікливі

СС

Тощі

Т

Антрацити

А

Коксівне марки вугілля (Г, кокс, Ж, К, ОС) в теплоенергетиці практично не використовуються, так як вони є дефіцитною сировиною для коксохімічної промисловості.

Розмір вугілля визначають виходячи з меншого значення самої дрібної фракції і більшого значення найбільшої фракції, зазначених у назві марки вугілля. Наприклад, фракція ОМ (М – 13-25, О – 25-50) становить 13-50 мм.

П

Плитний

більше 100 мм

К

Крупний

50-100 мм

О

Горіх

26-50 мм

М

Дрібний
(мелкий)

13-25 мм

С

Семечко

6-13 мм

Ш

Штиб

менше 6 мм

Р

Рядовий

не обмежений розмірами

Крім зазначених сортів вугілля в продажу можна зустріти вугільні брикети, які пресують з низькозбагаченого вугільного шламу.


Як горить вугілля

 

как горит уголь
Вугілля складається з двох горючих компонентів: летючі речовини і твердого (коксовий) залишку.

На першому етапі горіння виділяються летючі речовини; при надлишку кисню вони швидко згорають, даючи довге полум’я, але малу кількість тепла.

Після цього вигорає коксовий залишок; інтенсивність його горіння і температура займання залежить від ступеня вуглефікації, тобто, від виду вугілля (буре, кам’яне, антрацит).

Чим вище ступінь вуглефікації (найвища вона у антрациту), тим вище температура займання і теплота згоряння, але нижче інтенсивність горіння.


Вугілля марок Б, Д, Г

Через високий вміст летючих речовин таке вугілля швидко розгорається і швидко згоряє. Вугілля цих марок доступне та придатне практично для всіх видів котлів, проте для повного згоряння це вугілля повинне подаватися маленькими порціями, щоб летючі речовини встигали повністю з’єднуватися з киснем з повітря. Повне згоряння вугілля характеризується жовтим полум’ям і прозорими димовими газами; неповне згоряння летучих речовин дає червоне полум’я і чорний дим.

Для ефективного спалювання такого вугілля процес повинен постійно контролюватися, а такий режим автоматичної роботи реалізований не у всіх котлах.


Вугілля марок СС, Т, А

Розпалити його важче, зате воно горить довго і виділяє набагато більше тепла. Вугілля можна завантажувати великими партіями, так як в них горить переважно коксовий залишок, немає масового виділення летючих речовин. Дуже важливим є режим поддува, так як при нестачі повітря горіння відбувається повільно, можливо його припинення, або, навпаки, надмірне підвищення температури, що приводить до виносу тепла і прогорання котла.

×
Any questions?